Skip to main content

Prisimenate patarlę – kas per daug, tas nesveika?

Per didelis torto gabaliukas.

Per daug kavos.

Per ilgas miegas.

Per didelis darbo krūvis.

Per daug laiko prie ekranų.

Šių metų pavasarį prasidėjo masinės kraustynės į internetinę erdvę. Perkėlėme ten savo darbus, laisvalaikį, santykio kūrimą, renginius, apsipirkimą. Viskas nugulė neapčiuopiamam debesy, beliko užtikrinti neribotus gigabaitus ir ramiai gyventi.

Bet ar tikrai ramiai?

 

 

 

Kartais į ekraną spoksome nuo ryto iki vakaro ir taip pratiname savo smegenis prie intensyvios vaizdų, informacijos ir reklamų stimuliacijos. Fiziniai pojūčiai – galvos svaigimas ar maudimas, išsausėjusios akys – tai akivaizdūs ženklai, kad šiandien kompiuterio buvo per daug.

Tačiau per didelis interneto vartojimas dažnai gali pasireikšti ir nepastebimais įpročiais, kurie veda į atsiskyrimą, tingumą, abejingumą, padidėjusį nerimastingumą, nepasitikėjimą ir vienišumą.

Sąmoningumo pasirodo reikia ir čia – organizuojant savo virtualų gyvenimą taip, kad jis būtų naudingas ir darytų kuo mažiau fizinės, psichinės ir emocinės žalos.

Kviečiame pasidaryti trumpą testą apie interneto vartojimo higieną!

 

 

Įvertink nuo 1 iki 10 kiek tau tinka šie teiginiai

(1 – tikrai ne apie mane, 10  – taip, tai visiškai mane atspindi).

Naršau telefone arba kompiuteryje ir tikrinu socialinius tinklus:

      1. Atsikėlus ryte, kol dar guliu lovoje.
      2. Prieš užmiegant, kai jau guliu lovoje.
      3. Laukiant: eilėje, kol užvirs puodas, kol priims daktaras, kol barista verda kavą.
      4. Vairuojant.
      5. Kai nuobodžiauju.
      6. Kai turiu laisvą minutę ir noriu pailsėti nuo darbų.
      7. Kai kalbuosi su žmonėmis (telefonu, gyvai arba zoom’e).
      8. Laisvalaikiu.
      9. Darbo metu, kai atlieku užduotis reikalaujančias susikaupimo.

Kuo tavo atsakymai yra arčiau 1, tuo santykis su visomis medijomis yra sveikesnis.

Jeigu visgi rodikliai gerokai didesni – galbūt verta labiau save stebėti ir įvesti naudingų taisyklių.

 

 

 

Dalijamės mūsų atrastais ir patikrintais metodais, kurie padės grįžti į save ir gyventi gyvenimą ne per ekraną:

  1. Telefonu pradėk naudotis praėjus ne mažiau nei valandai po atsikėlimo. Geriausiai – kai atliksi įprastinius ryto ritualus: nusiprausi duše, padarysi mankštą, papusryčiausi, pamedituosi.
  2. Nusistatyk vakaro laiką, kada nebenaudosi telefono. Geriausia, jei duotum sau bent 2 valandas ramybės iki miego.
  3. Valgydamas susitelk į maistą. Nežiūrėk televizoriaus, youtube’o, nesusirašinėk, nescrollink. Leisk sau ramiai pavalgyti. O jei valgai su kažkuo – tai puikus laikas santykio kūrimui ir pokalbiui.
  4. Susidaryk sąrašą trumpų veiklų, kurios padeda atgauti energiją, pailsinti protą ir yra nesusijusios su technologijomis: trumpa meditacija, 10 minučių pasivaikščiojimas, vienos dainos šokis, stalčiaus susitvarkymas, dainavimas. Imkis šių veiklų bet kada, kai įprastai griebtumeisi telefono.

Kodėl gerai turėti sąrašą? Sugalvoti vietoje dažnai būna sunku, todėl, kol naujas įprotis dar nesusiformavęs, esame linkę imtis paprasčiausio varianto ir pabėgti į virtualią erdvę.

  1. Pasidaryk laisvalaikio be kompiuterio veiklų sąrašą. Jei tokį turėsi – daug rečiau atėjus vakarui įsijungsi Netfliksą. Po darbo dienos pavargęs protas nebe toks kūrybiškas, dėl to dažnai griebiasi savo įprastų pomėgių. Pradžiai susiplanuok bent 3 vakarus per savaitę, kuriuos praleisi be kompiuterio ar telefono. Kuo labiau įdarbink savo kūną ir kūrybiškumą: piešimas, šokis, dainavimas, grojimas, rankdarbiai, konstravimas. Tai padės išnaudoti kūno bei proto galimybes ir gerai jaustis.
  2. Kalbantis su kitais, gyvai ar per Zoomą, dalyvaujant darbiniuose susitikimuose ar laisvalaikio pašnekesiuose – visą savo dėmesį skirk žmonėms. Jei pokalbis vargina – geriau susitark trumpesnius pasikalbėjimus, bet neapkrauk savo smegenų papildoma socialinių tinklų informacija, ar nauju pirkiniu internetinėje parduotuvėje.
  3. Dažniau apsidairyk kaip gyveni, prisimink sau svarbius žmones, leisk sau pabūti tyloje ir išgirsk ko nori tavo vidus. Tai padės vertinti tai ką turi šiandien ir nelyginti savęs su pasauliu, kurį matai reklamose ar socialiniuose tinkluose.
  4. Jeigu dirbi iš namų – nusistatyk aiškias darbo valandas. Kompiuteriniai darbai turi savybę stipriai įtraukti – stimulas po stimulo ir nepastebi kaip saulelė jau nusileido. Visuomet pasirūpink pusryčiais, pietumis ir vakariene. Ir prisimink tai, kad dirbi iš namų – nereiškia, kad dirbi visą dieną. Pasilik laiko sau.
  5. Bendraujant su draugais ir artimaisiais stenkis mažiau susirašinėti ir kuo dažniau bendrauti naudojant balsą ir vaizdą. Tai padės kurti stipresnį ryšį.

 

O ką tu atradai? Kokias turi sveiko interneto vartojimo taisykles, susitarimus? Pasidalinki komentaruose.

Linkime tau (ir sau!) kuo daugiau prasmingo, kokybiško laiko su savimi ir artimaisiais.

Lai nebūna per daug, lai būna sveika.

Viktorija, Masters of Calm

Grįžti į tinklaraštį