Dhruv Mehta
Vyrenijus Andrijauskas

Ekspertinė patirtis: I offer consultations and trainings for Vedic Astrology, seminars on conscious living and personal growth since 1996. While traditionally astrology is used to see future, my approach is different – i call it SOULutions…solutions for the soul. I use a person’s birth chart as a mirror of their inner energy field. This helps to identify the karmic and conditioned patterns that block a person’s growth. Eventually we use spiritual and psychological tools to break free and go beyond those limitations so that one can finally achieve success in the outer world and happiness in the inner world. 

Paskaitų aprašymai: 

1.  The Enlightenment Machine and How To Use It. Whether we want it or not, every moment of our life is a journey towards enlightenment. That’s because Enlightenment is our eventual destiny. But just as you can make a real journey faster by using a machine like a car, this journey towards enlightenment could also be made quicker and more interesting by using a machine, that I call the Enlightenment Machine. In this workshop, you will be introduced to the Enlightenment Machine, understand how it operates and then use it to invite enlightenment in your life.And don’t worry, it’s cheap to maintain this machine because the only power it runs on is the power of your consciousness.

2.  How to protect from the negative energy around us. Do you sometimes feel as if you are like sponge? Maybe in your workplace or even in family, when there is lot of negativity around you, when people are aggressive, or blaming each other or maybe jealous, it affects you, even when they are not your own emotions? Or if you are sensitive to energy, do you notice how when you come across someone who feels jealous about you or something you have, it feels like their jealousy is burning a hole in your aura?

Do you feel like even if you don’t want to, somehow your body-mind absorbs the negativity from around you and stays in your system for several hours or days or even months, destroying your health and peace of mind?

If you feel that, then it is because sensitive people are actually like a sponge that absorbs everything around it. First of all, if you experience this and even if it actually feels bad, you should be happy. Happy because, it simply means your sensitivity is much higher than the average person. High sensitivity also means high potential, if only you stay protected from negativity that is always around you.

The good news is, it is ABSOLUTELY possible to stay protected from the negative energy or people around you or to quickly process whatever negativity you have absorbed. And you can do this without losing the positive aspects of your high sensitivity.

In this workshop you will learn following things: 

  • How negative intentions by others are like psychic-virus, an energy entity that can penetrate our aura and live inside our energy body for years, making us physically or mentally sick.
  • How sensitive people absorb negative energy and what to do if you are one of those sensitive persons, how to protect yourself from the negativity around you.
  • Practice for sealing-off your auric boundaries when you want or need to be protected.
  • Learn the way to activate the ancient archetypical symbol ‘Kavacha’ to create a shield around you.
  • How to use the power of stones to protect your energy-field.
  • The most powerful protection mantra

 

What you will be able to do after attending this lesson?

After attending this lesson, you will be able to…

  • Protect yourself from negative people or people who send negative energy towards you. 
  • Stop negative energy from entering your aura and stop it from affecting your body-mind
  • Process quick using simple practices all the negativity that somehow is absorbed by your system
  • Feel lighter, healthier and more energetic

 

3.  Astrology for non-astrologers: a mini course in astrology

Visi sako, kad gyvenimas yra kelionė. Bet dauguma iš mūsų neturime tos kelionės žemėlapio. Kaip būtų jei mes turėtume ne tik žemėlapį, bet ir navigacijos sistemą? Ar jums neatrodo, kad nuo tada kai mes turime Google žemėlapius savo telefonuose, pasiekti nežinomas vietas pasidarė daug lengviau?

O kaip būtų jei mes turėtume panašią navigacijos sistemą savo gyvenimui? Argi nebūtų nuostabu sugebėti matyti didelį savo gyvenimo paveikslą, kad žinotume kur mes judame, ko tikėtis, ar reikėtų keisti maršrutą į daug produktuvesnį ir dar daugiau?

Gera žinia, kad yra tokia gyvenimo navigacijos sistema ir mes ją galim turėti. Senoji Vedų Astrologijos sistema (Indiškoji astrologija /Jyotish) iš tikrųjų galingiausia navigacijos sistema, kuri ne tik padeda suprasti savo vidinius resursus, bet taip pat parodo kaip susikurti geriausią įmanomą savo gyvenimą.

Tam, kad tiesiogiai patirtum Vedų Astrologijos galią, aš sukūriau mini kursą. Geriausias dalykas apie šį kursą yra tas, kad tu gali gauti kažką įdomaus, naudingo, ką gali tiesiogiai pritaikyti savo ir aplinkinių žmonių gyvenime. Ar tu jau pasisėmęs astrologijos žinių ar neturi absoliučiai jokių pagrindų, šis kursas duos įdomios ir vertingos informacijos.

 

4.  Introduction in Vedic Astrology part one – 7 planets energies that effect us. (EN)

Gyvenimo energijos prizmė

Taip kaip balta šviesa sudaryta iš 7 pagrindinių spalvų, taip ir mūsų energiją sudaro 7 pagrindiniai energijų dažniai, kuriuos galime pavadinti 7 planetų energijomis. Kokias galias ir savybes kiekvienas iš šių 7 dažnių tau duoda. Ir ką reiškia jei tau trūksta vieno ar daugiau šių dažnių. Kaip padidinti reikiamos energijos dažnį, kurio tau trūksta ir norėtum jį išvystyti tam, kad turėtum trokštamus sugebėjimus ar savybes.

 

5.  Tavo Sielos Ženklas (2 pamoka)

Netgi jei neturi jokių astrologijos pagrindų, šioje pamokoje sužinosi kaip veikia ženklai. Išmoksi kaip naudojant tik kažkieno ženklą suprasti asmenybę, kas jis yra, ko jis nori ir koks yra raktas, kuris atrakina jo širdį. Kokie ženklai gali būti tavo geriausi draugai, partneriai gyvenime ir versle?

 

6.  Introduction in Vedic Astrology part two – Rahu and Ketu. (EN)

Tavo Karminė Misija ir Karminiai Iššūkiai

Suprasi kaip du paslaptingi taškai erdvėje, Rahu ir Ketu, parodo mūsų karminę misiją ir karminius iššūkius. Kurioje gyvenimo sferoje tau reikia fokusuotis šiame gyvenime. Kokią karmą ir samskaras atsinešei iš praeities. Kokios rūšies karma yra pasiruošus duoti savo vaisius šiame gyvenime.