Kadaise pradėjome naudoti šiuos pratimus stovyklose, o dabar tai tapo mūsų visos komandos tradicija, kurią nusinešėme į šeimas ir į savo kasdieną. Kas atsitinka naudojant juos nuolat? Atsiranda daugiau dėkingumo gyvenime ir nuoširdumo bei gilumo santykyje!

Dalinamės šiais dviem gražiais metodais, kurie tikimės dar labiau pagražins jūsų šventes.

Pirmoji apie dėkingumą. 

Lietuvoje viena svarbiausių šeimos tradicijų buvo etiketas ir apeigos prie stalo.

Vyriausias ir svarbiausias šeimos vyras sėdėdavo stalo gale. Stalas būdavo statomas taip, kad sėdėdamas prie jo, šeimos galva matytų duris. Motina sėdėdavo vyro dešinėje. Tokia tvarka susėsdavo ir likę šeimos nariai –  visos moterys dešinėje, o vyrai, pagal amžių, sėsdavo kairėje pusėje.

Pats svarbiausias ritualas būdavo atliekamas prieš maistą – padėka ir malda Dievui. Dėkodavo ir maldą pradėdavo šeimos galva, kviesdamas padėkoti už viską, ką turi ant stalo, už visus sėdinčius prie stalo, už gausą, skalsą ir už Dievo malonę. Padėkojus, pirmasis kąsnis priklausė vyrausiam, visi kiti turėdavo kantriai palaukti, kol vyriausias šeimos narys paragaudavo maisto. Grožis šios tradicijos tame, kad dėka vyriausiojo visi turi maisto ir pastogę, tad tokiu būdu jam yra išreiškiama padėka ir pagarba. Jei kuris vaikis neištverdavo ir puldavo ragauti pirmas, ar prieš maldą – gaudavo šaukštu per nagus ir būdavo nuvejamas nuo stalo už nepagarbą.

Šią tradiciją kasdien prisimename namuose, darbe bei stovyklose, kurias organizuojame. Ne visada susėdame pagal papročius prie stalo, nes dažnai stalas būna apvalus arba valgome tiesiog sėdėdami ant grindų. Tačiau maistą skanaujame tik tuomet, kai visi norintys padėkoja, o pirmąjį kąsnį paragauja vyriausias.

Matome, kaip šias gražias tradicijas žmonės parsineša namo ir džiaugiasi, kai visiems pavyksta kartu susėsti prie stalo, padėkoti ir pagerbti vyriausią šeimos narį. Tad kviečiame dėkoti prieš valgant, o ne pavalgius.

 

Maistas įkrautas padėkomis kur kas skalsesnis 🙂

 

Antroji apie klausimus.

Tai yra rinkinys klausimų, kuriuos galima naudoti prie stalo, vaikščiojant ar jaukui susėdus prie židinio.  Čia galite parsisiųsti klausimus. Beliks juos atsispausdinti ir susikarpyti! O video Mindaugas pasakoja apie patį klausimų metodą, kurį galite panaudoti prie stalo: prasmingam ir jautriam pokalbiui auginti.

 

Jaukumo, draugystės ir nuoširdžių jums pokalbių per šventes!